Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Konsekracja kościoła bł. Jana Pawła II (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2013-06-08 21:03:33 (czytane: 14598)

Setki wiernych, biskup senior, kilkudziesięciu kapłanów oraz uroczysta oprawa liturgiczna - tak w Biłgoraju, 8 czerwca br. biskup Marian Rojek Ordynariusz Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej konsekrował kościół bł. Jana Pawła II.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, BiłgorajDedicatio ecclesiae, czyli konsekrowanie kościoła to uroczyste poświęcenie nowo powstałej świątyni zastrzeżone dla biskupa. Konsekracja tj. czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. Miejsce bowiem, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać Słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii, jest szczególnym obrazem Kościoła, Świątyni Boga, zbudowanej z żywych kamieni. W obrzędzie konsekracji występuje wiele symboli o głębokim znaczeniu. -Na początku Biskup Konsekrator święci wodę, ściany kościoła, ołtarz i wiernych. W tym akcie nawiązuje się do chrztu, który czyni z nas świątynię Ducha Świętego. Po Liturgii Słowa następuje namaszczenie olejem ołtarza i ścian kościoła. Namaszczenie nawiązuje do tradycji Starego Testamentu, namaszczania proroków i królów. Wydarzenie to wiązało się z godnością osoby namaszczonej i określało jej powołanie oraz zadanie do spełnienia. Sam Pan Jezus został namaszczony aby odkupić ludzkość. Obrzed przewiduje także oświetlenie ołtarza i kościoła - tłumaczy ks. marek Mazurek wikary parafii Trójcy Przenajświętszej, Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju.

konsekracja_kosciola_jana_pawla_ii.JPG

Na uroczystość konsekracji świątyni, mającej za swego patrona błogosławionego Jana Pawła II poza Ordynariuszem Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej i biskupem seniorem przybyli przedstawiciele duchowieństwa z terenu naszej Diecezji oraz Archidiecezji Lubelskiej i Przemyskiej. Przybyła rzesza wiernych oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych Powiatu, Miasta i Gminy. Wszystkich zebranych przywitał ks. Józef Flis.

Zobacz wystąpienie ks. Józefa Flisa:

-W dniu dzisiejszym, 8 czerwca 2013 roku, we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, w Roku Wiary, przystępujemy do uroczystego poświęcenia kościoła pw. bł. Jana Pawła II wraz z ołtarzem. Kościół powstał w latach 2006 - 2012, jako wotum wdzięczności Bogu za pontyfikat Papieża Jana Pawła II, ogłoszonego w dniu 1 maja 2011 roku błogosławionym. Świątynia powstała dzięki pomocy Boga i staraniom oraz ofiarności wiernych parafii Trójcy Przenajświętszej, Wniebowzięcia NMP oraz mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej - mówił ks. Flis.

Reklama.

Homilię wygłosił biskup Marian Rojek. Ordynariusz Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej, w odniesieniu do Ewangelii o zwierzchniku celników, u którego w domu gościł Jezus, biskup wyjaśniał, że świątynia jest domem wszystkich, zarówno wierzących jak i nie wierzących, pobożnych i tych którzy utracili wiarę. -Dziś Kościół daje nam do rozważenia scenę z ewangelii Łukasza o Zacheuszu, zwierzchniku celników, człowieku bardzo bogatym, który chciał zobaczyć Jezusa - przypomniał bp. Rojek. Jak  wyjaśniał ksiądz biskup słysząc o tym, że Jezus przechodzi, rodzi się w sercu Zacheusza pragnienie by Go zobaczyć. -Nie wiemy co stoi za ciekawością Zacheusza. Być może ma nadzieję, że samo ujrzenie Jezusa wyzwoli w nim wolę życia i poczucie sensu doczesnej egzystencji. W tym niezwykłym spotkaniu, które ma miejsce, Jezus odpowiada na pragnienie Zacheusza; nie tylko pozwala mu się zobaczyć, ale chce zatrzymać się w jego domu. Jezus pokazuje przez to, że to On nas wybiera i uwalnia, nieważne kim jesteśmy, za kogo uważają nas ludzie, czy jak bardzo pogubiliśmy się - oznajmił biskup.

Zobacz całą homilię ks. biskupa Mariana Rojka:

biskup_marian_rojek_konsekracja_bilgoraj.jpg

Po Liturgii Słowa, odbyła się konsekracja świątyni, po której nastąpiła Liturgia Eucharystyczna. Podczas ofiarowania darów, przyniesiono także to, co w trosce o kościół w związku z jego konsekracja ofiarowano: biskup Marian Rojek ofiarował kielich z patena, orant i welony dla kapariuszy; księża wikariusze Mszał Rzymski oraz ewangeliarz; poseł Piotr Szeliga ornat, albę kapłańska i komplet bielizny ołtarzowej; Zarząd Powiatu ornat; władze Biłgoraja kielich; wójt Gminy Biłgoraj ornat; pracownicy Starostwa trybularz; Siostry Honoratki bursę, cyborium i naczynie na olej chorych; Liga Morska i Rzeczna ornat i ofiarę pieniężna; pracownicy Katolickiego Przedszkola patenę i bieliznę kielichową, pracownicy ZSBiO cztery akolitki; Rodziny Domowego Kościoła obrusy na ołtarz; kredencję i pod tabernakulum; Legion Maryi komże kapłańskie; Straż Honorowa NSPJ i Niepokalanego Serca Maryi alby kapłańskie; Wspólnota dla Intronizacji NSPJ kielich.

Uroczystość zakończył się błogosławieństwem. Przed Mszą św. z koncertem wystąpiły biłgorajskie chory, pod batuta Andrzeja Czernika. Solowe partie śpiewali wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury. Całość koncertu przygotowała Renata Socha.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 86

Tagi: konsekracja koscioła   kościół jana pawła II   bilgoraj   józef flis

Zobacz także

Festyn 'Na ludowo i sportowo'

Dodane: 2018-06-19 12:47 - Komentarze  (0)  czytane (651)

TAGI: festyn sportowy, gmina tereszpol, na sportowo i na ludowo, sport biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.81.112.7

-Marta (2014-01-30 14:27:20)

Dlaczego biskup przebrała sie w szpitalny fatałaszek? :D wygląda głupkowato :D to przywodzi na myśl ludzi, którzy w pośpiechu wychodzą ze szpitala w obuwiu ochronnym , o który zapomnieli że maja go na nogach :D To są sceny z cyklu " jak duchowni robią z siebie pajaców "
Pozdrawiam :D

-Jan (2013-06-11 21:33:00)

I Komunię Dzieciom zrobić w nie poświęconym kościele. Jak tak można było wielmożny proboszczu- to tak jakby komunie w szopie zrobić. I teraz ta Pierwsza Komunia nie jest ważna a takie poniesliśmy koszta duże. Jak tak można.

-hhh (2013-06-11 19:41:22)

Jak ma się ta hucpa do słów papieża ,nie róbcie ze mnie bożka?

-chórzyści (2013-06-10 21:56:38)

Redakcjo droga, aby robić galerię trzeba także troszkę umiejętności, wyczucia i smaku. Przede Mszą św. odbył się koncert z udziałem 6 chórów tj. ok. 150 ludzi czego niestety redaktorzy nie raczyli zauważyć. Nie wymagamy przeprosin.

-skoro kościół nie poświęcony to były w nim odprawiane szatańskie rytuały (2013-06-10 21:46:36)

a jeśli nie rytuały szatańskie to po co święcić kościół i robić szopkę na całą okolicę

-Aga (2013-06-10 21:42:27)

Gdzie tutaj szacunek dla św, pamięci papieża i jego testamentu aby nie budować pomników!!!!! po za tym szkoda mi dxzieci które w tym kościele miały komunie w kościele który był nie poświęcony

-Wyborca (2013-06-10 21:16:46)

Krążą po Biłgoraju wieści, że parafia w Monachium dała organy do kościoła JPII za darmo a ksiądz Flis niby na te organy dużą kasę zebrał. To gdzie ta kasa się podziała? W czyją kieszeń wpadła?

- (2013-06-10 15:27:33)

Psl podniósł nam wiek emerytalny do 67 roku a pleban wychwala Tokarskich ,oni głosowali przecie narodowi łącznie przeciw podniesieniu placy minimalnej.Jak księża tak kochają PSL to niech idą do nich z tacami .i czas się opowiedzieć po czyjej stronie jest kler z ludzmi czy partiami?

-Oburzony do Janosika (2013-06-10 13:19:30)

Może ten Pan nie ma Garnituru,ponieważ go nie stać na kupno za kilkaset złotych owego garnituru przez to że nie ma pracy w Bilgoraju bo tak miasto zniszczył Burmistrz Rosłan. Zgodzę się z wieloma komentującymi że nic nie powstało za kadencji Janusza Rosłana, tylko Markety i nic więcej. Burmistrz pomnożył biedę w mieście, Przykre ale prawdziwe. To człowiek który się na niczym nie zna.

-janosik (2013-06-10 11:32:29)

Koleś na 13 fotce.....genialny!!!!!!! Prosto z grilla chyba :)

- (2013-06-10 07:22:57)


...zdaje się, że "nasz poseł" był za mało wychwalony i z stąd te komentarze nie na temat?

- (2013-06-10 07:20:53)


- (2013-06-10 07:20:09)

-tak sobie myślę (2013-06-09 22:24:09)

jeżeli w nie poświęconym kościele odbywały się uroczystości i msze czy nie były to "szatańskie " rytuały bo jeśli nie to po co było go święcić !!!

-d (2013-06-09 20:38:06)

kiedy pleman się opowie za kom jest za władzą czy głodujacymi ludzmi
pleban sie powinien opowiedzieć za kim jest za władzą czy za głodującym ludem ,jak na bezrobociu można załozyć rodzinę albo przy zarobkach 1200 a psl pleban wychwala , które glosowało przeciw podniesieniem minimalnej krajowej.Boże Święty ratuj bezrobotnych i tych którzy są żele wynagradzani bo twoi księżą się za biedakami nie ujmą, w Tobie nasza nadzieja

-Solary (2013-06-09 19:39:02)

To Zarząd Województwa Lubelskiego finansuje kupno i montaż na domach Biłgorajan. Dzięki temu że ponad 1600 osób chciało i było chętnych to przyznano nam te środki na zakup i montaż.Zwycięzcami są my Biłgorajanie , ta miernota Rosłan w niczym tu nie pomógł i nie myślcie ze on wam to załatwił. W Urzędzie Miasta zasiada Burmistrz dla którego liczy się tylko whisky z colą.

- (2013-06-09 19:30:43)

Klecha wspolpracowal z SB? Moze dlatego tak sie latwo zszedl z Roslanem zamiast Edchnika?

-Droga (2013-06-09 19:15:19)

Wczoraj oglądałem wieści Biłgorajskie i tam się chwalą że powstają dwa Ronda i jedno juz mamy na Zamojskiej. Panie Burmistrzu co to za krzywe rondo pytam Pana kto odpowie za ta fuszerkę.Ile pan wziął w łapę aby nieuku mogły budować ronda i Drogi??.

-Spoko (2013-06-09 19:07:23)

Lans się liczy.Ale skromni wierni nie wskakują na czoło..To widać i tu.

-Historyk (2013-06-09 18:32:46)

W Bilgoraju fuszerka na fuszerce- wstyd ze ci co walczyli z kościołem teraz siedzą w pierwszym rzędzie. Wspólpracuja z ludzimi co za komuny kościół przesladowali jak Burmistrza współpracownicy z rady Miasta.

- (2013-06-09 18:18:52)

Piękna uroczystość, wspaniały koncert , uszanowanie dla artystów. Piękny Kościół pomnik JP II. Trzeba przyznać, że starania proboszcza ks Flisa i wielu innych osób, w tym także wkład darczyńców, zaowocowały wspaniałym dziełem. ta świątynia jest bardzo potrzebna w tej części Biłgoraja, o czym świadczą tłumy wiernych , którzy każdej niedzieli przychodzą tam na nabożeństwa. Dziwi mnie krytyka niektórych komentatorów. Guzik im do tego , że katolicy cieszą się z tego kościoła.

-ORGANISTA Z TYTUŁEM (2013-06-09 16:34:40)

Mam tylko nadzieję, że w tym nowym kościele organista J.Wajrak nie będzie miał dostępu do organ bo mimo, że dopiero zostały oddane do użytku to ten człowiem szybko je rozstroi tymi swoimi molowo-septymowymi akordami. Temu człowiekowi już podziękujemy - od jego pseudo śpiewu przypominającego bardziej ujadanie wilków więdną uszy !!!

-Miłoszek (2013-06-09 16:04:27)

Miłosz ma dość, że trwają remonty dróg , chorzy ludzie w tym Biłgoraju- a pytam kiedy ? w zimie maja remontować jak pisał radny Iw.....

- (2013-06-09 14:36:32)

współczesne średniowiecze

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Zakończyły się Dni Biłgoraja (FOTO, VIDEO)

W Biłgoraju zakończyły się trzydniowe obchody dni Miasta, połączone z 440. rocznicą jego lokacji. W tym roku imprezę z obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji do centrum Biłgoraja, wyłączając z ruchu część ulicy Kościuszki, ulicę Wacek Wasilewskiej oraz część ulicy Ogrodowej. więcej»

Konkursy

BIŁGORAJ: Kabaret JURKI w Biłgoraju

Polecamy

Komentarz Wojewody Lubelskiego odnośnie wezwania do usunięcia pomnika Józefa Dechnika

Mamy komentarz Wojewody Lubelskiego do wydanego przez niego wezwania...

Szpital wznowił przyjęcia pacjentów

Dobra informacja dla mieszkańców Powiatu Biłgorajskiego. Szpital...

'Prohibicja' po biłgorajsku

Władze Biłgoraja podjęły uchwałę, w sprawie maksymalnej liczby...

Strefa kibica była, ale tylko przez chwilę (AUDIO, AKTUALIZACJA)

Fifa World Cup Russia 2018. Oficjalna Strefa Kibica w Biłgoraju!...

Ewangelia zaufania i spokoju

-Musimy być przekonani, że nie robimy nic, tylko pomagamy, w dziele,...

Powołano 74 nowych lektorów (FOTO)

O byciu lektorem świadczy nie tylko ten strój, ale świadczy sposób...

Ogłoszenia